Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CHCIAŁA POMÓC ZNAJOMEMU, A STRACIŁA PIENIĄDZE PODAJĄC KODY BLIK

Data publikacji 30.10.2023

O tym, że warto weryfikować każdą prośbę o pomoc finansową, przekonała się 29-letnia mieszkanka powiatu kolneńskiego. Kobieta, za pośrednictwem komunikatora otrzymała wiadomość od swojego znajomego z prośbą o pożyczkę. Odpowiedziała na nią podając kody BLIK i w ten sposób straciła ponad 1300 złotych.

Do policjantów z Kolna zgłosiła się 29-letnia mieszkanka powiatu kolneńskiego. Kobieta poinformowała, że ktoś ją oszukał podszywając się pod jej znajomego. Jak ustalili mundurowi, ktoś włamał się na konto społecznościowe kolegi zgłaszającej. Następnie podając się za niego, poprosił za pośrednictwem komunikatora o opłacenie przesyłki. Ponieważ 29-latka była przekonana, że koresponduje ze swoim kolegą, wygenerowała i przesłała mu kody BLIK. Po transakcji otrzymała wiadomość od koleżanki o włamaniu na konto na portalu społecznościowym ich kolegi i informacją żeby pod żadnym pozorem nic nikomu nie wysyłać. Niestety było już za późno i ten sposób 29-latka straciła ponad 1300 złotych.

Ostrzegamy! Często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy proponują łatwy sposób przelania gotówki poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom.

Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem. Pamiętajmy również o stosowaniu silnych haseł, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dodatkową ochroną naszego konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.

Powrót na górę strony