Odblaski ? - biorę w ciemno! - Aktualności - KPP Kolno

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski ? - biorę w ciemno!

Zasady bezpiecznego zachowania się uczestników ruchu drogowego nierzadko bywają lekceważone, także przez pieszych. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, kolneńscy policjanci przypominają: obowiązkowe używanie odblasków dotyczy pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Zdrowy rozsądek podpowiada, aby o odblaskach pamiętać nie tylko poza miastem i nie tylko z myślą o uniknięciu kary. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych - świecący element pomoże uchronić pieszego przed wypadkiem, szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej.

W miniony piątek policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kolnie rozpoczęli akcję edukacyjno-informacyjną „Odblaski? Biorę w ciemno!”, która poprzez promowanie w społeczeństwie idei noszenia odblasków ma na celu podniesienie świadomości pieszych i kierujących pojazdami, a przez to ograniczenie liczby zdarzeń drogowych. Z policyjnych obserwacji wynika, że w okresie jesienno-zimowym dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem pieszych. Mają na to wpływ niekorzystne warunki atmosferyczne panujące w tym okresie, a także szybko zapadający zmierzch, wówczas piesi stają się mniej widoczni, co w połączeniu z brakiem ostrożności skutkuje dużą ilością wypadków drogowych. Dlatego też policjanci przypominają mieszkańcom o wprowadzonym 31 sierpnia 2014 r. obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny przez innych uczestników ruchu przez wszystkich pieszych, którzy po zmierzchu poruszają się po drogach poza terenem zabudowanym.

Funkcjonariusze rozdając odblaski zachęcają pieszych również, do ich noszenia także w terenie zabudowanym, co daje możliwość zauważenia ich przez kierowców zdecydowanie wcześniej, a tym samym zwiększa ich bezpieczeństwo.

W ramach rozpoczętych działań w autobusach linii pozamiejskich spółek komunikacji zbiorowej rozlepione zostały plakaty  popularyzujące ideę noszenia odblasków, a w godzinach wieczorowo-nocnych dodatkowo rozwieszone są bezpłatne elementy odblaskowe, które podróżni mogą zabrać ze sobą wychodząc z pojazdu.

Partnerami Policji w tych działaniach są: PKS i Faster - przejazdy pasażerskie

 

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.kolno.policja.gov.pl